Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?
Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, który swoimi specyfikacjami technicznymi nie mieści się w zakresie wyjątków wymienionych w art. 29 ustawy - prawo budowlane, to najpewniej potrzebujesz pozwolenia na budowę.
Pozwolenie na budowę krok po kroku
Wniosek o pozwolenie na budowę domu należy złożyć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, związanych z budową. Oznacza to spełnienie formalnych wymogów i złożenie szeregu dokumentów. Jak i co po kolei załatwić?
- Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie warunków zabudowy, jeśli dla danej działki nie ma jeszcze MPZP, które wskażą rodzaj możliwej zabudowy na działce, liczbę możliwych kondygnacji czy wymagany kolor dachu.
- Wykonanie mapy do celów projektowych (skala 1:500), która ukazuje projekt zagospodarowania działki z uwzględnieniem warunków terenu i sąsiednich działek.
- Sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego (w 4 egzemplarzach), dopasowanego do warunków panujących na działce, uwzględniający wszystkie elementy opisowe, konstrukcyjne, architektoniczne, instalacyjne i energetyczne.
- Dostosowanie projektu do warunków terenowych działki powinno uwzględniać każdy aspekt techniczny zagospodarowania terenu, m.in. sposób odprowadzania ścieków, układ zieleni, ścieżki komunikacyjne. Projekt zawiera obrys domu, przyłącza, instalacje i wszystkie niezbędne elementy, jakie się znajdą na posesji.
- Uzyskanie zgody na przyłączenie i dostawę mediów: gazu, wody, energii elektrycznej, odprowadzania ścieków i wywożenia odpadów.
Etapem końcowym jest finalne złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wraz ze wszystkimi uzyskanymi i wymaganymi przez urząd dokumentami. Pozwolenie na budowę wydaje starosta w drodze decyzji administracyjnej. Czas wydania decyzji wynosi 65 dni od dnia złożenia wniosku.